Używamy jedynie statystycznych oraz niezbędnych pomocniczych plików tekstowych, zwanych "cookies" ("ciasteczka"). Więcej - w naszej polityce prywatności.
Radosne Sześciany - skrót dla rodziców
Radosne Sześciany zostały wynalezione przez belgijskiego naukowca Dirk'a Laureyssens'a i opatentowane w 1986 roku. Pierwsze łamigłówki opracowywał prawie dwa lata. W tym czasie wykonał około 7500 różnych modeli. Efektem było 6 pierwszych łamigłówek kategorii, zwanej dziś, Happy Cube Original (poprzednio Happy Cube) (6 różnych łamigłówek z pianki w różnych kolorach).
Oprócz łamigłówek "zabawkowych" powstały także specjalne modele reklamowe łamigłówek (tzw. "logo carriers" - łamigłówki z nadrukami reklamowymi) - najpierw 59 innych łamigłówek aż do ponad 110 modeli obecnie.
Po premierze w 1987 roku, na punkcie Radosnych Sześcianów oszalała Europa zachodnia. Ich sprzedaż mierzy się procentami populacji. W ciągu 1,5 roku, w Danii kupiło je około 33% jej mieszkańców a w Holandii zrobiło to 25% jej obywateli. Tam zresztą zostały uznane "Zabawką Lata 1990". W roku 1991 otrzymały w Wielkiej Brytanii tytuł "Najbardziej Polecanej Zabawki" a w 1992 w Stanach Zjednoczonych zostały wybrane "Oficjalnymi Zabawkami szpitali dziecięcych Fundacji Children's Miracle Network", mającej pod opieką 17 milionów małych pacjentów. W Belgii zostały wybrane "Zabawką Roku 1991", a później łamigłówki kategorii Little Genius utytułowano "Zabawką Roku 1992". Także w 1992 roku na wystawie światowej EXPO w Sewilli łamigłówki Happy Cube reprezentowały Belgię. Były wstawione pod nazwą "Kamień Filozoficzny". Na wielu wystawach i targach zabawek zdobywały tytuł "najlepszej zabawki targów", a jeszcze w 2006 roku na Międzynarodowych Targach Zabawek w Norymberdze były prezentowane w dziale "Innowacje".
O co chodzi w tym "cudzie"?![]() Radosne Sześciany to jedne z niewielu na świecie łamigłówek powtarzalnych (także dzięki temu są tak mocnym narzędziem edukacyjnym) - rozwiązując odpowiednią dla siebie łamigłówkę (budując sześcian lub układając płaskie puzzle) nie da się zapamiętać ułożenia poszczególnych elementów i kolejna próba jest takim samym wyzwaniem. Dopiero dłuższy trening daje efekty. I o to właśnie chodzi - ćwiczymy koncentrację uwagi, zmysł obserwacji, logikę i wyobraźnię przestrzenną oraz wzmacniamy funkcjonalność koordynatora wzrokowo-ruchowego. Jakby nie dość było tego, jest jeszcze trzeci rodzaj zabawy - elementy łamigłówek różnych kategorii można łączyć z sobą tworząc różnorodne konstrukcje przestrzenne. I nie chodzi tu o to aby zrobić coś niezwykłego pod względem kształtu. Tutaj wyzwanie polega na tym JAK skonstruować wybrany kształt, np. przestrzenny krzyż. Wg profesora C.J. Bouwkamp z The Technical University of Eindhoven, jeden sześciopak łamigłówek Happy Cube pozwala na 6898 różnych konstrukcji zamkniętych, zbudowanych z 36 różnych elementów sześciu łamigłówek kategorii Happy Cube.
Jak ich używać?Radosne Sześciany to edukacyjna zabawa dla całej rodziny, do indywidualnego rozwoju albo do pracy w zespole (np. wspólne budowanie konstrukcji z więcej niż jednej łamigłówki).Powinno się zaczynać od łatwej łamigłówki - bez względu na wiek dziecka lub rodzica. Bardzo małe dzieci zaczynają od Bauboxa, potem stopniowo Little Genius a następnie Happy Cube itd. Jeśli układający ma 5 lat lub więcej i dopiero zaczyna przygodę z Radosnymi Sześcianami to może zacząć od Little Geniius lub od razu od Happy Cube (są w tej kategorii łamigłówki sprawiające problemy także nauczycielom matematyki). Częstym ambicjonalnym błędem albo rodziców albo samych dzieci jest chęć układania łamigłówek najtrudniejszych, co także często prowadzi do klęski i powoduje zniechęcenie w układaniu - i już po efektach. Jeśli chodzi nam o rozwój dziecka (i rodzica) to trzeba zaczynać od łatwych łamigłówek. Tempo pracy będzie zawsze indywidualne - kolejne stopnie trudności stosujemy po dobrym opanowaniu stopni poprzednich. Generalnie, wyznacznikiem przejścia do łamigłówki trudniejszej jest zaobserwowanie sekwencji "zbudowania kostki a następnie jej rozłożenia i ułożenia ścianek w ramce", wykonywanej kilkakrotnie w podobnym tempie. Niezależnie od stopniowania trudności łamigłówek, można budować konstrukcje przestrzenne z elementów różnych łamigłówek. Aby uzyskiwać jak najlepsze efekty, ważne jest nie tyle osiąganie sukcesów w postaci ułożonych kostek (choć oczywiście one także się pojawią) ile sam proces układania łamigłówek. Ważne aby jak najczęściej "bawić się" łamigłówkami, niekoniecznie długo jednorazowo. Radosne Sześciany można zawsze mieć przy sobie. Są na tyle lekkie, małe i wytrzymałe na warunki pogodowe, że można je wszędzie z sobą zabrać.
W szkołach i przedszkolach oraz jako matematyczne preteksty.Radosne Sześciany świetnie nadają się także do wykorzystania w szkołach i przedszkolach - poza tym, że poprzez zabawę kształtują najbardziej pożądane cechy psychofizyczne uczniów to także pomagają efektywniej realizować materiał nauczania!Dodatkowo, ponieważ mają w sobie mnóstwo geometrii to mogą być pretekstami do twórczości matematycznej! O tym wszystkim można dowiedzieć się w czasie warszatów matematycznych. Rady Rodziców kupują u nas Radosne Sześciany np. na nagrody i prezenty świąteczne i otrzymują od nas rabaty! |
Zamawianie newsletterówRadosne SześcianyTaniej - rabaty i promocjeGadżety reklamoweKontakt i zamówieniaWarsztaty matematyczneW szkole i przedszkoluTurnieje 3xHappyW podróży i na wakacjachWażne wydarzeniawww.matejuk.plLaureyssens |
|
Wszelkie prawa zastrzeżone! Copyright © MATEJUK Książki i Pomoce Dydaktyczne. Products Copyright © Dirk Laureyssens. Produkty chronione patentami międzynarodowymi! www.radosneszesciany.pl |